Z czym wiąże się praca w branży transportowej? – wywiad z kierowcą ciężarówki

Z czym wiąże się praca w branży transportowej? – wywiad z kierowcą ciężarówki

Praca w branży transportowej i logistycznej nie jest łatwym kawałkiem chleba. W ostatnich miesiącach jest ona dodatkowo naznaczona pewnym strachem o bezpieczeństwo kierowców ciężarówek. W końcu nie tak dawno świat obiegła informacja o tragicznej śmierci polskiego kierowcy, którego pojazd został porwany przez terrorystę i wykorzystany w Berlinie jako śmiercionośne narzędzie terroru.

Ciekawi doświadczeń polskich kierowców ciężarówek transportowych, postanowiliśmy przeprowadzić krótki wywiad z panem Andrzejem, który w branży logistycznej pracuje około siedmiu lat.

Z jakimi największymi trudnościami wiąże się praca kierowcy ciężarówki?

Kiedy stawiałem pierwsze kroki w tym zawodzie, od razu wiedziałem, że to praca pełna wyzwań… oraz wyrzeczeń. Według mnie największą trudnością jest konieczność rozłąki z bliskimi. Pracuję w firmie zajmującej się produkcją blachy, a głównymi rynkami, które obsługuję są takie kraje europejskie, jak Czechy, Niemcy, Francja czy Holandia. W trasy wyjeżdżam jeden raz w tygodniu, ale trwają one co najmniej trzy dni. Czasem nie ma mnie cały tydzień w domu, co nie najlepiej znosi moja żona oraz dzieci. Kiedy udaje mi się mieć kilka dni wolnego, staram się ten czas wykorzystać jak najbardziej intensywnie.

Czy w obliczu ostatnich doniesień nie boi się Pan o swoje bezpieczeństwo?

Moja żona o moje bezpieczeństwo bała się właściwie od zawsze, a informacje ze świata wprawiają ją w jeszcze większy niepokój. Jednak ja chyba jestem odważniejszy. Jak dotąd w żadnej z tras nie miałem niebezpiecznej czy niepokojącej sytuacji. Poza tym mój pracodawca zapewnia we wszystkich samochodach nowoczesne systemy monitoringu, lokalizacji oraz innych zabezpieczeń. Dzięki lokalizatorom GPS takim jak ten ze strony –  transmobil-gps.pl/products/device, czuję się dość bezpiecznie, bo wiem, że ktoś z firmy zawsze czuwa nad tym, gdzie dokładnie jestem. Wszelkie niepokojące sytuacje mogę szybko zgłosić. Chociaż jakiś niepokój się pojawia, zwłaszcza kiedy wjeżdżam na tereny mi nieznane, albo znajdujące się na obrzeżach „cywilizacji”.

Jakie więc są zalety pracy jako kierowca ciężarówki? Jak długo zamierza Pan pozostać w branży?

Nigdy nie ukrywałem, że rzeczą najbardziej motywującą do pracy w tej branży są zarobki. Już początkujący kierowca może zarobić kilka tysięcy złotych, zaś w miarę zdobywania doświadczenia ta stawka rośnie. Postanowiliśmy z żoną, że jak na razie skupiamy się na oszczędzaniu, bo planujemy wybudować domu na wsi.

Jest to też praca ciekawa. Jadąc w trasę po raz pierwszy staram się obserwować nowo odwiedzane miejsca, chociaż nie zawsze jest to w pełni możliwe. Dłuższe postoje odbywam zwykle na stacjach benzynowych, ale czasem udaje mi się zobaczyć coś więcej.

Pracować jako kierowca zamierzam na pewno jeszcze kilka lat. Ta praca wciąż sprawia mi dużo przyjemności, mimo niezbędnych wyrzeczeń i pojawiających się od czasu do czasu myślach o różnych niebezpieczeństwach.

Dziękujemy za rozmowę!

Author Avatar
by admin