Turbosprężarka- najważniejsze zasady eksploatacji

Turbosprężarka- najważniejsze zasady eksploatacji

 

Turbosprężarka to turbina połączona ze sprężarką. Ich najważniejszym zadaniem jest doładowywanie silnika, dzięki czemu zyskuje on zupełnie nową moc bez konieczności zwiększania jest wielkości. Dodatkowo turbosprężarka sprawia, że maleje spalanie samochodu co na ogromne znaczenie dla klientów, którym zależy na ekonomii jazdy autem. Rosnące ceny paliw sprzyjają popularności turbosprężarek. Kupują je osoby chcące posiadać pojazdy tanie w eksploatacji, ale też bardzo wydajne.

 

 

Odpowiednie dbanie o turbosprężarkę

 

– Posiadając samochód musimy zdawać sobie sprawę jak ważne jest dbanie o jego poszczególne podzespoły. Samochód musi być kontrolowany, należy wymieniać olej, sprawdzać stan płyny w chłodnicy, czy też płynu hamulcowego.

 

– Wszystko to ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Podobnie jak dbamy o cały samochód musimy również zadbać o turbosprężarkę. Urządzenie pracuje w ogromnej temperaturze i pod dużym ciśnieniem.

 

– Dlatego musi być często konserwowane i oczyszczane. W przypadku turbosprężarek niezwykle ważne jest stosowanie dobrej jakości oleju silnikowego, a także wymiana filtrów w silniku. Jeżeli jakiekolwiek drobiny brudu, kurzu, dostaną się do turbiny to mogą ją uszkadzać, a także mogą przedostawać się do silnika.

 

– Wymiana silnika nie raz kosztuje dużo więcej niż sam samochód. Dlatego musimy koniecznie unikać podobnych sytuacji. Turbosprężarka to urządzenie, przy którym konieczne jest ostrożne uruchamianie silnika.

 

– Powinniśmy tak startować samochód, aby układ smarowania zdążył rozprowadzić po urządzeniu olej. Jeżeli będziemy startować samochód bez odczekania, na ten cały proces, to może dochodzić do ścierania się łopatek.

 

– Niezwykle ważne jest także właściwe chłodzenie turbosprężarki. Jeżeli silnik nie ma czasu na wyhamowanie i popracowanie na wolnych obrotach, to może dochodzić do przeciążenia. Silnik pracujący z dużą mocą potrzebuje chwili czasu, żeby mógł się naoliwić przed ostatecznym zatrzymaniem pracy urządzenia. Gaszenie motory za wcześnie powoduje kumulowanie się wysokiej temperatury, a także prowadzi do wyszczerbienia wirników, zapieczenia łożyska, a także do pęknięcia całej obudowy.

 

 

Jakość oleju silnikowego

 

Olej silnikowy smaruje i chłodzi element metalowe w maszynach. Jego jakość i stan bezpośrednio odbija się na żywotności maszyny. Wystarczą drobiny nieprzepracowanego oleju, aby cały układ uległ awarii. Turbosprężarki o tak zwanej zmiennej geometrii wymagają także paliwa o odpowiedniej jakości. Spalona benzyna również może stanowić problem, ponieważ osadza się na ruchomych elementach powodując ich zacieranie się. W efekcie silnik może ulegać przeładowaniu lub może mieć słabe doładowanie.

 

Symptomy zwiastujące uszkodzenie turbosprężarki

 

Podstawowym symptomem świadczącym o uszkodzeniu turbosprężarki jest wyciek oleju. Chodzi przede o to, że przegrzewają się uszczelki i zaczynają przepuszczać smarowidło, które powoduje zwiększenie zużycia oleju, a także zwiększenie spalania. Jeżeli z naszej rury wydobywa się dym o dziwnym kolorze, to także może oznaczać brak mocy, a tym samym nieszczelność układu, albo też całkowite zużycie wirników. Jeżeli posiadamy komputer w samochodzie, to w czasie uszkodzenia turbosprężarki dochodzi do jego przejścia w tryb awaryjny. Wszelkie problemy można rozwiązać poddając maszynie regeneracji na przykład w firmie, która znajdziemy klikając w odnośnik- regeneracja turbosprężarek. Regeneracja nie tylko przywraca pojazdowi pierwotne cechy, ale także jest dużo bardziej atrakcyjna cenowo niż wymiana turbosprężarki.

 

 

Author Avatar
by admin