Kilka najważniejszych informacji o kołach zębatych

Kilka najważniejszych informacji o kołach zębatych

Koła zębate do element o bardzo szerokim zastosowaniu w różnych branżach. Jego najczęstszą rolą jest wchodzenie w skład przekładni zębatej oraz różnorakich mechanizmów, takich jak na przykład sprzęgło oraz pompa zębata.

W jakich codziennie używanych przez nas sprzętach znaleźć można różnorakie koła zębate? Cóż, wystarczy wymienić takie urządzenia, jak zegarek czy samochód. Koła zębate są również ważnym elementem olbrzymich turbin (na przykład w samolotach) czy układów napędowych pozostałych pojazdów i bardziej zaawansowanych urządzeń, na przykład maszyn rolniczych czy budowlanych.

Koła zębate to najważniejsze elementy przekładni zębatej

Koło zębate nie jest częścią, która pracuje w zupełnym oderwaniu od pozostałych elementów mechanizmu. W przekładniach zębatych współpracuje kilka kół, które muszą być do siebie idealnie dopasowane. Dzięki temu mogą równomiernie oraz stale przenosić ruch, który będzie pewny i niezawodny. Przekładnia z dobrze dobranymi kołami działa cicho i nie powoduje żadne zbędnego hałasu, ma również duży zakres eksploatacji.

Za najważniejsze zalety przekładni zębatych uważa się prostotę wykonania oraz łatwość ich obsługi. Konserwowanie tego rodzaju mechanizmu nie wymaga dużych nakładów pracy, polega bowiem przede wszystkim na smarowaniu odpowiednimi specyfikami.

W przekładni zębatej powinny znaleźć się jak najlepiej dopasowane koła

Jak już zostało wspomniane, by przekładnia zębata działała naprawdę sprawnie, musi składać się z wysokiej jakości kół zębatych. Ich tworzeniem zajmuje się chociażby ta firma – produkcja kół zębatych.

Nowoczesne metody powstawania kół zębatych wykorzystują specjalistyczne programy komputerowe, które pomagają w modelowaniu zjawisk, jakimi może być poddana dana konstrukcja zębata. Dzięki temu konstruktorzy są w stanie wytworzyć najbardziej odporne oraz sprawne działające elementy. Przy projektowaniu przekładni należy bowiem wziąć pod uwagę takie parametry jak między innymi przenoszona na mechanizm moc, prędkość z jaką obracać się będą koła, wielkość mechanizmu, liczba zębów w poszczególnych elementach czy stopień intensywności pracy przekładni. Nie mniej istotna są również informacje na temat rodzaju smarowania czy chłodzenia mechanizmu.

Z czego składa się koło zębate?

Warto nadmienić, że o kole zębatym możemy mówić w momencie połączenia za pomocą łącznika takich części jak wieniec zębaty oraz piasta. Jeśli koło jest bardzo małe i ma niewielką ilość zębów, zastosowanie dodatkowego łącznika nie jest konieczne, bo wieniec zębaty pełni też funkcję piasty. Takie koła zębate noszą nazwę zębnika.

Koła zębate szczególnego rodzaju.

Ciekawymi przykładami kół zębatych są elementy o nietypowych kształtach, takich jak owal czy serce. Są one stosowane w przekładniach o przełożeniu zmiennym.

Istnieją również koła zębate, które składają się z ruchomych elementów. Stosuje się je w przekładniach łańcuchowych, również o przełożeniu zmiennym.

Za koło zębate uznawany jest również wycinek koła. Używa się go w mechanizmach, które nie wykonują pełnego obrotu, takich jak na przykład te stosowane w działach.

W jaki sposób kształtować można uzębienia kół zębatych?

Istnieje kilka sposobów obróbki uzębień metalowych kół zębatych. Są to takie metody jak frezowanie, dłutowanie, struganie czy przeciąganie. Mogą być one przeprowadzane w trybach kształtowym, kopiowym albo obwiedniowym.

W przypadku kształtowania kół wykonanych z tworzyw sztucznych wykorzystuje się przede wszystkim metodę wtryskiwania.

Author Avatar
by admin