Jak nie zostać niedzielnym kierowcą

Jak nie zostać niedzielnym kierowcą

 

Nieprawidłowe zachowanie na drodze potrafi podnieść ciśnienie niejednemu kierowcy. Wiele z osób, które stwarzają zagrożenie jest nazywana „niedzielnymi kierowcami”, jednak jak się okazuje, bardzo często nie są to prawdziwi niedzielni kierowcy, którzy korzystają z samochodu od święta, lecz bardzo często są to doświadczeni ludzie z prawem jazdy, które posiadają od wielu lat. Co zatem robić, aby nie dołączyć do tego niegodziwego grona?

 

 

Zadbaj o solidne podstawy

 

Bardzo wiele z nieporozumień na drodze, wynika z nieznajomości przepisów ruchu drogowego. Niestety w wielu przypadkach dotyczy to pieszych i rowerzystów, którzy uważają, że skoro sami nie prowadzą, to nie muszą takich przepisów znać. Oczywiście nie jest to prawdą, gdyż każdy uczestnik ruchu drogowego powinien dobrze znać przepisy, niezależnie od tego czy prowadzi pojazd czy nie.

 

Aby mieć solidne podstawy, należy dobrze wybrać kurs na prawo jazdy. Na tej stronie internetowej – kursy prawa jazdy kraków, będziemy mogli nie tylko zapoznać się z ofertą dotyczącą samego kursu, ale także przeczytać najistotniejsze informacje odnośnie samego prawa jazdy.

 

 

Na kursie prawa jazdy powinniśmy poznać niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną, a także być zapoznani z dobrymi praktykami prowadzenia pojazdów po drodze, dzięki którym będziemy mogli bezpiecznie prowadzić pojazd.

 

Oczywiście w momencie, gdy zdamy już egzamin, należy na bieżąco śledzić zmiany w przepisach, tak by zawsze mieć aktualnie informacje i stosować się do najnowszych przepisów. Starsi kierowcy często zaniedbują tą wiedzę, przez co wynikają konflikty i zagrożenia na drogach, gdyż ich wiedza teoretycznie nie pokrywa się z wiedzą młodszych kierowców.

 

 

Na drodze nie jesteś sam

 

Bardzo często popełnianym błędem, który prowadzi do bardzo wielu niebezpiecznych sytuacji, jest traktowanie drogi tak, jakbyśmy poruszali się po niej tylko my. Jest to bardzo złe podejście, które może być katastrofalne w skutkach. Kultura na drodze jest bardzo ważna, dlatego warto stosować się nawet do tych niepisanych reguł, które ułatwiają poruszanie się po drogach. Jedną z bardzo często zaniedbywanych praktyk jest tak zwana jazda na suwak. Polega ona na tym, że w przy zwężeniu drogi na zmianę wjeżdżają na nie samochody raz z lewego raz z prawego pasa ruchu. Pozwala to na szybkie rozładowanie zatoru, jednak bardzo często kierowcy się do tej zasady nie stosują.

 

 

Pasy ratują życie

 

Jak się okazuje pasy ratują życie nie tylko samemu pasażerowi, ale także innym osobą w pojeździe, a także poza nim. Nowsze modele samochodów mają wiele systemów zabezpieczeń, które nie pozwolą na jazdę bez zapiętych pasów. Jednak mimo to nadal często zdarzają się sytuacje, gdzie kierowca lub pasażerowie mają niezapięte pasy. Jak się okazuje jest to niebezpiecznie nie tylko dla samej osoby, która pasów nie zapięła, ale także dla osób w jej otoczeniu. Podczas bardzo silnego uderzenia, pasażer zajmujący miejsce na tylnym siedzeniu, jeśli nie ma zapiętych pasów, dociska na przednie siedzenie z niewyobrażalną masą, co powoduje bardzo często dodatkowe obrażenia osoby siedzącej z przodu, w tym urazy kręgosłupa. W niektórych sytuacjach zdarza się, że poszkodowany wypada przez przednią szybę, co może zagrażać nawet osobą, która znajdują się poza pojazdem.

 

 

Jak widać o to żeby na drogach było bezpiecznie nie ciężko zadbać. Nie wymaga to ani specjalnego wysiłku ani dodatkowych funduszy, wystarczają dobre chęci, których jak widać wielu osobom brakuje. Dlatego przed kolejną podróżą samochodem warto się zastanowić, czy jako kierowca robimy wszystko, aby podróż była bezpieczna nie tylko dla nas, ale także dla pozostałych osób.

 

Author Avatar
by admin