Istotne zagadnienia dotyczące turbosprężarki

Istotne zagadnienia dotyczące turbosprężarki

Turbosprężarka jest układem złożonym z turbiny i sprężarki osadzonych na jednym wale. Przyrząd poddawany jest ogromnym przeciążeniom związanym zarówno z wysoką temperaturą jak również z dużym ciśnieniem dlatego należy go odpowiednio konserwować i eksploatować.

Eksploatacja turbosprężarki

a) Jeżeli posiadamy samochód z turbosprężarką, to przede wszystkim musimy stosować jedynie oleje dobrej jakości. Wszystkie elementy powinny być dobrze nasmarowane. Oleje gorszej klasy mogą powodować zniszczenie podzespołów, a to wiąże się nie tylko z zepsuciem samej turbosprężarki, ale też silnika.

b) Auto po uruchomieniu silnika musi się chwilę rozgrzewać na biegu jałowym. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o to, żeby olej dotarł do silnika, a przede wszystkim do turbiny.

c) Kolejną sprawą jest regularna wymiana filtra powietrza, który doskonale zapobiega dostawaniu się z zasysanym powietrzem przeróżnych pyłów. Wymiana filtra jest ważne nie tylko w urządzeniach z turbosprężarka. Jeżeli chcemy, aby silnik działał długo bez zarzutu, to wykonujemy tę czynność regularnie.

d) Auto nie może być również gwałtownie gaszone. Najlepiej, aby po bardzo dynamiczniej jeździe zmniejszyć obroty silnika, a później pozwolić pojazdowi na pracę na biegu jałowym.

e) Nie możemy także zapominać o sprawdzeniu poziomu jak również stanu oleju silnikowego. To od kondycji poszczególnych płynów zależy niezawodność, a także bezawaryjność turbosprężarki.

Objawy uszkodzenia turbosprężarki

Turbosprężarka jest urządzeniem podatnym na zniszczenia związane z niewłaściwą eksploatacją samochodu. Jeżeli obawiamy się o stan sprzętu to warto poprosić o pomoc specjalistów ze strony www.rotortech.eu.

I. Podstawowym objawem świadczącym o uszkodzeniu turbosprężarki jest znaczący spadek mocy silnika, a także duże zużycie oleju.

II. Niewłaściwie działającą turbosprężarkę rozpoznamy także po drobnych zabrudzeniach olejem urządzenia. Oczywiście możemy wykonać także pomiar ciśnienia doładowania, ale musi to być przeprowadzone w specjalistycznym warsztacie.

III. Jeżeli nasze auto wydaje podejrzane dźwięki, to również może świadczyć o uszkodzeniu turbosprężarki.

IV. Kolejnym objawem zepsucia jest dym wydzielający się z rury wydechowej. W takim przypadku dla bezpieczeństwa najlepiej zatrzymać auto, wynająć lawetę, która przewiezie pojazd do mechanika. Pamiętajmy, że czasami naprawa turbosprężarki może być znacznie tańsza, niż koszty związane z wymianą całego silnika.

Budowa turbosprężarki

Turbosprężarka zbudowana jest przede wszystkim z turbiny i sprężarki połączonych wałkiem, który pozwala na przekazanie mocy pobranej przez turbinę do sprężarki. Warto wiedzieć, że korpus turbiny łączy się bezpośrednio z tak zwanym kolektorem wydechowym, wykonanym najczęściej z żeliwa. Wysoka temperatura i spore ciśnienie w układzie wymaga od turbiny ogromnej wytrzymałości. Jeżeli jakikolwiek element układu zaczyna działać źle, to powoduje to poważny spadek mocy auta i może spowodować inne awarie.

Author Avatar
by admin